Fotbalové okamžiky

Obrazek

Maradona takto rukou rozhodl o vítězi ve čtvrtfinálovém utkání na mistroství světa 1986 proti Anglii, kde v 51. minutě překonal golmana Shiltona. Po zápase prohlásil, že to byla Boží ruka a od té doby se používá výraz Maradonova Boží ruka.

Obrazek
Řecko vyhrává Euro 2004. Řekové zahájili EURO jako jeden z outsiderů šampionátu. Neměli žádné obrovské hvězdy, zato však měli skvěle pevně a skvěle organizovanou hru manažerem Otto Rehhagelem. Dokázali projít těžkou skupinou, vyřadit silné Francouze a přes Českou republiku se dostat až do finále, kde přemohli podruhé i tým Portugalska. Mnozí fanoušci fotbalu smutněli, protože v tomto EURU nevyhrál fotbal, ale silně organizovaná defenziva. Řekové slavili.

Obrazek

V anglické lize v roce 1957 asi půl hodiny před koncem zápasu vedl tým Huddersfield Town 5:1 nad týmem Charlton Athletic. Charlton hrál o deseti a přesto se mu podařilo otočit zápas a vyhrát 7:6. Tehdy dal čtyři úžasné branky Johnny Summers.

Obrazek

Ve finále světového poháru 1994 hrála Itálie proti Brazílii 0:0. Skončil nastavený čas a přišly penalty. Itálie prohrávala 2:3, když slavný Baggio nastoupil na pátý pokutový kop. Chtěl poslat míč do středu a tak překonat brazilského brankáře často skákajícího na jednu či druhou stranu. Baggio se rozběhl, ale místo středu brány poslal míč vysoko nad břevno. Baggio se později nechal slyšet, že to byl nejhorší okamžik v jeho kariéře. Zdrcená Baggiova silueta tak zůstává symbolem Světového poháru 1994.

Obrazek

Zinedine Zidane byl na mistroství světa v Německu velkým tahounem svého týmu. Dokázal dotáhnout Francii až do finále mistroství, kde narazili na Itálii. Finále se hrálo ve velikých emocích a v 90 minutě byl zápas nerozhodný 1:1. Nervy fotbalistů byly napnuté a toho využil známý provokant Materazzi. Slovně napadl Zinedina Zidana a ten ho tvrdou hlavičkou do hrudi skolil k zemi. za to viděl červenou kartu. Téměř nikdo si nevzpomene jak zápas skončil, ale na obrázek hlavičkujícího Zidana bude ještě hodně dlouho v hlavách všech fanoušků fotbalu.

Obrazek

Výbuch Francie
Obrovská kaňka lpí na postupové radosti na MS 2010 fotbalistů Francie. Ta v baráži prohrávala po devadesáti minutách s Irskem 0:1 a muselo se hrát prodloužení. Ve 103. minutě Francouzi vstřelili rozhodující postupový gól, útočník Henry však při akci zahrál rukou, prohřešek kapitána francouzské reprezentace však sudí přehlédli. Obránce William Gallas pak zblízka poslal míč za záda gólmana Givena. Francii nerozhodný výsledek 1:1 stačil k postupu na MS, protože první zápas na půdě soupeře vyhrála 1:0. Henry po zápase přiznal že hrál rukou, ale nic se s výsledkem nedělo. Na Francouze však došlo na mistrovstí světa kdy uhráli pouze jeden bod, skončili na posledním místě skupiny A se skore 1:4. Ttým rozložily hádky mezi koučem Raymondem Domenechem a hráči.

Obrazek

DO BRÁNY A VEN. Německý brankář Neuer se marně natahuje po střele anglického záložníka Lamparda, která skončila za brankovou čárou. Rozhodčí však gól neuznali.

Fatální chyba uruguayských rozhodčích připravila anglické fotbalisty o regulérní gól při osmifinále s Německem. Dokonce i samotní němečtí fotbalisté uznali, že při Lampardově střele se míč od břevna odrazil za brankovou čáru.

Jenže: asistent rozhodčího Espinosa to neviděl a hlavní Larrionda tak nechal pokračovat ve hře.

Rozhodčí tak nechtěně oživili vzpomínky na finále mistrovství světa v roce 1966 ve Wembley, kdy se v zápase Anglie s Německem podobně trefil domácí Geoff Hurst. Odražený míč se vrátil do pole, švýcarský sudí Gottfried Dienst po konzultaci se svým sovětským asistentem Tofikem Bachramovem gól uznal a Angličané nakonec vyhráli 4:2.

Ve druhém poločase však přidali ještě dva góly a rázně tak utlumili pochybnosti o regulérnosti své výhry.

Nicméně neuznaný gól nepochybně znovu rozvíří diskuse o nutnosti zavedení videa při posuzování podobných situací. Moment z tohoto osmifinále by měl přesvědčit hlavně konzervativního šéfa FIFA Seppa Blattera, který brankové kamery tvrdošíjně odmítá.

V Anglii budou zřejmě ještě dlouho cítit křivdu. Dokonce i bookmakeři se rozhodli vyplácet výhru, když si někdo vsadil, že Anglie dá gól po odrazu míče od břevna.